Kapitán Vizier

Kapitán Vizier
Celé jméno: 
Vizier
Hodnost: 
Kapitán
Funkce: 
Velení U.S.S. Braavos
Datum a místo narození: 
12. 10. 1492, El-Auria
Pohlaví: 
Muž
Rodinný stav: 
Svobodný
Rasa: 
El-Aurian

Život a kariéra:

Vizier se narodil do mocné dynastie svého světa a počítalo se s ním jako s následníkem trůnu. Vyrůstal společně se svou sestrou dvojčetem, Vadriou, na královském dvoře. Jeho otec ho připravoval na roli následníka a po několik staletí mu hledal vhodnou manželku. Vizier však všechny nápadnice odmítal a vymýšlel si proto nejroztodivnější důvody. V tajnosti totiž vášnivě miloval pouze jedinou ženu - svou sestru Vadrii. Sourozenci pochopitelně udržovali svůj vztah v přísné tajnosti. Dařilo se jim to a situace se ještě zlepšila, když je otec poslal daleko do galaxie na zkušenou, v rámci rodinné tradice. Vizier a Vadria strávili pod skrytými identitami desítky let na různých světech, mimo jiné na Zemi v druhé polovině dvacátého a počátkem dvacátého prvního století. Tam také oba popustili uzdu svým uměleckým sklonům. Vizier se dal na dráhu spisovatele a pod pseudonymem publikoval svůj opus Píseň Ledu a Ohně. Do ní zapracoval mnoho ze svých osobních zážitků, včetně zakázané lásky se sestrou. Vadria mezitím pod uměleckým jménem Cher okouzlovala davy pozemšťanů po mnoho dekád. Zprvu se bála, že lidem budem podezřelý její věčně mladistvý vzhled (přeci jen je délka života lidí proti El-Aurianům přímo směšná), ale vděční posluchači neměli námitek.

V následujících dvou stoletích je cesty vedly dál, mimo jiné na Vulkán, Andor či Risu. Když se přiblížila doba návratu domů, vesmír se oběma sourozencům obrátil naruby. V polovině 23. Století domovský svět El-Aurianů dobyli Borgové. Vizier i Vadria přežili, ale stali se z nich vyděděnci bez domova, stejně jako z ostatních příslušníků jejich druhu. Z vděčnosti k lidem, kteří zachránili mnoho El-Aurianů, vstoupili v 24. Století do Hvězdné flotily. V průběhu let oba stoupali po žebříčku hodností a v roce 2344 dostal Vizier v hodnosti kapitána velení na U.S.S. Lancelot. Vadria se měla stát jeho první důstojnicí a oba se těšili, že budou opět bok po boku. Když Vadria přijala několikatýdenní umístěnku na U.S.S. Enterprise C, Viziera to nijak neznepokojilo. Jeho sestra byla specialistka na warp pole a měla krátce dohlédnout na vyladění motorů. Bohužel právě v době její služby byla Enterprise zničena Romulany u Narendry III a Vadria zahynula.

Vizier byl ztrátou sestry doslova zdrcen. V prvotním záchvatu zuřivosti se chtěl i s Lancelotem vydat na trestnou výpravu do srdce Romulanského impéria, naštěstí mu v tom zabránili duchaplní důstojníci jeho lodi. Nával šílenství brzy pominul, ale touha po pomstě v něm doutnala dál. Rozhodl se postupovat v kariéře ve flotile jak nejvýše to půjde a přesvědčovat velení k tomu, aby schválilo preventivní úder proti Romulanům. Zatímco hodnostně se mu dařilo a v šedesátých letech se stal kontraadmirálem, jeho bojechtivosti zbytek admirality nenaslouchal. Když Vizier pochopil, že na vyšších místech ničeho nedosáhne, zatoužil vrátit se na můstek hvězdné lodi. Admirálové však nevelí a útěk ze štábu zpět ke hvězdám není snadný. Vizier si však cestičku našel. Jakkoli se po smrti své sestry uvnitř zatvrdil a ženy ho z hlediska vztahu a lásky nezajímaly, když chtěl, dokázal být díky staletím zkušeností neodolatelným svůdcem. I využil tohoto talentu a okouzlil vlivnou admirálku Alynnu Nechayevovou. Předstíral nehynoucí lásku a admirál doufala, že ji brzy požádá o ruku. V den jejich ročního výročí ji potom schválně tak, aby ho přistihla, podvedl přímo v její kanceláři s mladičkou pobočnicí Janou Lewinskou. Zhrzená Alynna Viziera okamžitě degradovala za nevhodné chování ve službě a za trest mu dala velení nad zastaralou těžební lodí J. R. Ewing. Vizier byl zpět tam, kde chtěl. Nevadilo mu, že slouží na rozpadající se kocábce a trpělivě čekal na svou šanci. Ta přišla při přepadení orionskými nájezdníky, kdy v roce 2375 coby zkušený velitel dokázal téměř bez výzbroje útok odrazit a zachránil těžařskou kolonii. Velitelství ho za jeho hrdinství (přes námitky Nechayevové) odměnilo velením nad novou U.S.S. Braavos.

O několik let později je Braavos ke kapitánovu znechucení součástí humanitární pomoci Romulanům. V sektoru Taurus je pak svědkem hádky Q a zjevením Lady Q.

Charakter:

Vizier je zkušený muž, který za svůj dlouhý život dělal mnoho povolání, vyzná se stejnou měrou v umění i válce. Prožil mnoho ran a ani zničení vlastního světa Borgy ho nezlomilo. Až ztráta milované sestry způsobila zahořknutí jeho citlivého nitra. Kdysi mírumilovného muže spaluje nenávist k Romulanům a touha po pomstě.

 

Herec: